Rowery dla dzieci

Jak wiadomo nie ma ograniczeń wiekowych dla osób jeżdżących na rowerach.  Kiedy tylko dziecko nauczy się dobrze chodzić, może próbować swoich sił na pierwszych jeździkach. Zazwyczaj są to modele trzykołowe. Maluch uczy się na nim jak kierować rowerem i który przyrząd za co odpowiada. Na początku uczy się jak skręcać w obie strony, a następnie jak trzymać kierownicę, aby rower jechał prosto. Z czasem opanowuje pedałowanie i jest w stanie samodzielnie wprawiać maszynę w ruch (klika słów więcej: http://forum.gazeta.pl/forum/w,583,146435079,,ktory_jezdzik_na_roczek.html?v=2).

Wszystko przychodzi stopniowo. Kolejnym etapem jest rower na czterech kołach. Wyglądem przypomina on już duży egzemplarz. Jednak posiada jeszcze boczne kółka, które chronią malucha przed upadkiem. Jest to sposób na oswojenie się z prowadzeniem roweru i pierwsze próby łapania równowagi. Kiedy maluch opanuje te umiejętności, będzie można odczepić boczne kółka i poruszać się bez nich. Wybierając rower dla malucha trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze powinien on być rozmiarem dostosowany do wzrostu dziecka. Oczywiście rowerki posiadają regulację kierownicy i siodełka. Jednak podwyższanie należy zostawić na etap, kiedy dziecko podrośnie. W pierwszej wersji powinien on idealnie pasować do jego wzrostu.

Rodzice zawsze towarzyszą maluchowi w nauce jazdy na rowerze. Aby pomóc mu utrzymywać równowagę w pojazdach montowane są specjalne pałąki, za które mama lub tata może prowadzić pociechę. W późniejszym czasie można ten element wyjąć i dziecko jeździ bez niego. Wybierając ten gadżet dla szkraba pamiętać należy, że najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Rower musi posiadać atesty wykonane przez odpowiednie instytucje. Oprócz tego trzeba malucha wyposażyć w zestaw ochraniaczy na łokcie i kolana. Szczególnie ważny jest też kask, który ochrania głowę przed urazami.